Sancaktepelİ Minik Yazarlar eTwinning Projesine hazırlanıyor

Sancaktepelİ Minik Yazarlar eTwinning Projesine hazırlanıyor
YEREL 3.03.2019 10:51:47 1 0
İSTANBUL-SANCAKTEPE Sancaktepe ilkokulu 2-c sınıfı öğretmeni Dilek TAZEGÜL`ün kurucusu olduğu "Yazar Olma Yolunda " etwinning projesi yurtdışından 3 ,ülke genelinden 47 olmak üzere toplam 50 ortak ile devam ediyor.
Her yaş gruptan ve her sınıftan her seviyede öğrencinin katılabileceği bir etkin olan etwinning projesinde her sınıf İstasyon tekniğiyle her sınıf kendi kitabını oluşturacak. Velilerin de katılımı ile evde aile bireyleriyle oluşturulabilecek hikayeler masallar ve hatta bilmece bulmaca vb. etkinliklerin yapılması oluşturulacak.
Öğretmen Dilek Tazegül eTwinning projesini şu şekilde özetliyor:
2005 yılında Avrupa Komisyonunun eöğrenme Programının ana hareketi olarak başlatılan eTwinning, 2014 yılından bu yana AB Eğitim, Öğretim, Gençlik ve Spor program olan Erasmus+`a, sıkı bir şekilde entegre edilmiştir. Ayrıca eTwinning ulusal düzeyde 38 Ulusal Destek Servisi tarafından desteklenmektedir
Proje kapsamında öğrencilerimiz sınıf olarak yada bireysel kitaplarını hazırlayacaklar. Hazırlanan kitaplar eşleştiği okul ile kitaplarını birbirlerine gönderecekler. Kitabı teslim alanlar, kitabı okuyup, değerlendirip, kapak kısmını birlikte tasarlayacaklar. Yazarlarına notlar yazdıktan sona kitapları sahiplerine gönderecekler. Kitaplarını teslim alan öğrencilerimiz 25-31 Mart Kütüphanecilik haftası dahilinde kitaplarını sergileyecek, imza ve tanıtım günleri düzenleyecekler.
Etwinning Nedir ?
eTwinning, iletişim kurmak, işbirliği yapmak, projeler geliştirmek, paylaşmak; kısacası Avrupa?daki en heyecan verici öğrenme topluluğunu hissetmek ve bu topluluğun bir parçası olmak için, Avrupa ülkelerindeki katılımcı okullardan birinde çalışan personele (öğretmenler, müdürler, kütüphaneciler v.b.) yönelik bir platform sunmaktadır.
eTwinning, Bilgi ve İletişim Teknolojileri (BİT) kullanımıyla okullar için destek, araç ve hizmetler sağlayarak Avrupa?daki okullar arası işbirliğini teşvik eder. Ayrıca; eTwinning, eğitimciler için sürekli çevrimiçi Mesleki Gelişim için ücretsiz fırsatlar da sunmaktadır.
2005 yılında Avrupa Komisyonunun eöğrenme Programının ana hareketi olarak başlatılan eTwinning, 2014 yılından bu yana AB Eğitim, Öğretim, Gençlik ve Spor program olan Erasmus+`a, sıkı bir şekilde entegre edilmiştir.
Merkezi Destek Servisi, Avrupa`daki okullar, öğretmenler ve öğrenciler için eğitimi geliştiren 34 Avrupa Eğitim Bakanlığının uluslararası işbirliğinden oluşan European Schoolnet tarafından yönetilmektedir. Ayrıca eTwinning ulusal düzeyde 38 Ulusal Destek Servisitarafından desteklenmektedir.
Tevfik Erk / İstanbul