HABERLER

 • BIST 100

  1.981%2,78
 • DOLAR

  13,5259% -1,97
 • EURO

  15,2617% -2,04
 • GRAM ALTIN

  778,10% -1,42
 • Ç. ALTIN

  1283,865% -1,42

Sancaktepe Hüma Hatun Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Bilim Fuarı düzenledi

Sancaktepe Hüma Hatun Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, TÜBİTAK Bilim Fuarı düzenledi. Toplam 13 projenin yer aldığı fuar da bir birinden farklı konular ele alındı.
EĞİTİM 26.10.2021 00:24:00 631 0

Sancaktepe Hüma Hatun Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, TÜBİTAK Bilim Fuarı düzenledi. Toplam 13 projenin yer aldığı fuar da bir birinden farklı konular ele alındı.

TÜBİTAK Okul Koordinatörü Tülay Altay'ın önderliğinde sergilenen projeler öğrenci ve  velilerden ilgi gördü.

Projelerden bazıları şöyle; 

Su kaynaklarının tükenmesini konu alan " Su Kaynaklarımız Tükeniyor" projesi ile su kaynaklarının tasarruflu kullanma bilinci oluşturulmak istenmiş. 

Proje konusu İstanbul'da nasıl yaşanır? İstanbul'da yaşamanın sanatı nedir? konulu " İstanbul'da Yaşama Sanatı " projesi yer alıyor. Projede İstanbul'da doğan, büyüyen lakin İstanbul'da yaşamın güzel yanlarını göremeyen, İstanbul'un ruhunu anlama fırsatı bulamadan yetişen genç bir kuşak olduğu gözlemlenen proje öğrencilerin çok ilgisini çekti.

Ekolojik dengeyi bozmadan evlerde bizleri rahatsız eden eklembacaklılardan böceklerin yaşam alanı tercihlerinide değiştirilmesi amaçlanan " KİŞVANTA BÖCEKSAVAR " adlı projede yer aldı. Projede, doğal kişvanta sabunları kullanıldığı zaman böceklerin bulunduğu yeri değiştirdiği gözlemlendi . 

Su canlı mıdır sorusunu soran proje ilginç bir çalışma olarak fuarda yerini aldı. Projenin adı " Su Canlıdır Canlıysa Daha Faydalıdır " olan çalışmada suya olumlu olumsuz düşünceler söylendiğinde suyun yapısında farklılıkların ortaya çıktığı gözlemlendi.

Fuarın en ilginç köşesi ise "Uçuran Ayna" adlı proje oldu. Aynaların yansıma özelliği ile ilizyon gösterisi oluşturmak ve yansıma konusunun günlük hayattaki yerinin araştırılmasını sağlayan proje öğrencilerin eğlenceli bulduğu proje oldu. 

Okul Müdürü Enes Oruç ; " Öğrencilerimiz TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarına iyi hazırlandılar. Birbirinden güzel bu projeleri ortaya koyan ve sergileyen  öğrencilerimizi ve öğretmenlerimizi tebrik ediyorum. " dedi.
Tevfik Erk / İstanbul

sancaktepe,sancaktepe haberleri