YAYLA ÇORBAMIZ DÜNYA LİSTELERİNDE YERİNİ ALDI; MEDYA İSE MERCİMEK ÇORBASINI KONUŞTU

Rahmi M. Koç Müzesi’nde sömestir atölyeleri

GEBKİM ve GTÜ İşbirliği protokolü imzaladı

İnsanlı ya da insansız uzaya yapılan yolculuklar sıklaşacak

Yarı yıl tatilinde uzaya yolculuk keyfi

Kartal Belediyesi Kreşlerinde Karne Heyecanı Yaşandı

Sancaktepe’de öğrenciler karnelerini aldı

Kartal Belediyesi’nden Aile Sağlığı Merkezi’ne taziye ziyareti

Sancaktepe'de Doğal Buz Pisti sömestr tatilinde kapılarını açtı

ÇEKMEKÖY'DE MESLEĞİM OKULUM PROJESİ İÇİN İMZALAR ATILDI

ÇEKMEKÖY'DE AİLELER TAPULARINA KAVUŞUYOR

EGE’NİN İNCİSİ BALIKESİR’DE İSTANBUL MEDYA RÜZGARI

Sancaktepe Milli Eğitim Müdürü Hale Bağce Özbaş, sağlıklı ve huzurlu tatiller diledi

Levent Yazıcı 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı birinci döneminin sona ermesi nedeniyle bir mesaj yayımladı

KARAKÖY TÜNELİ 147 YAŞINDA

HABERLER

 • BIST 100

  1.906%-0,20
 • DOLAR

  13,4979% -0,07
 • EURO

  15,2779% -0,15
 • GRAM ALTIN

  797,96% -0,32
 • Ç. ALTIN

  1316,634% -0,32

Gayrimenkul yatırımcısının yeni gözdesi Miami

Fiyatları 90 binden başlayan ve kira garantisi sunulan konutlar için ne Amerika’ya gitmeye gerek var ne de vizeye.
EMLAK 9.01.2022 12:13:00 277 0

Yüksek kira getirisi, düşük emlak vergisi gibi avantajlarıyla dünyanın dört bir yanından yatırımcıların yeni gözdesi olan Miami, İstanbul’daki konutların en az 2-3 katı kadar kira geliri nedeniyle Türkiye’den de yoğun ilgi görmeye başladı. Fiyatları 90 binden başlayan ve kira garantisi sunulan konutlar için ne Amerika’ya gitmeye gerek var ne de vizeye.

‘Talep yüzde 40 artacak’

Yurt dışına artan talep hakkında bilgi veren Gayrimenkul Brokeri Songül Toprak Özsan “Amerika’da önümüzdeki yıllarda emlak piyasasının daha da hareketlenmesi bekleniyor. Evi olanlar ve bugün ev alanlar çok karlı çıkacak. Bunu bilen yatırımcılar da rotasını Amerika’ya çevirdi. Son dönemde konut, iş yeri ve ev alımları arttı. Yatırımların iki yıl sonra yüzde 40 artması bekleniyor” dedi.

‘Yüksek kira getirisi sağlıyor’

Amerika’da özellikle Miami’nin tercih edildiğini aktaran Özsan, “Amerika’nın Florida Eyaleti’nin ikinci büyük kenti olan Miami’de garantili ve yüksek kira getirisinin yanı sıra 30 yıla kadar morgate, düşük emlak vergisi gibi avantajlar var. İstikrarlı ve güvenli olmasıyla beraber Miami, Amerika’nın dördüncü büyük okullar bölgesi olarak da dikkat çekiyor. Ayrıca emlak fiyatları da birçok bölgeye göre daha ucuz. 100 bin dolarlık evin yıllık kira getirisi minimum yüzde 10. Bu getiri Amerikan hükümetinin garantisi altında. Yatırımınızın geri dönüş süresi 8-10 yıl. Topraktan satın alındığında dolar bazında en az yüzde 30 değer artışı” diye konuştu.

‘Türkiye’den ilgi büyük’

Miami’ye Türk yatırımcıların da büyük ilgi gösterdiğine dikkat çeken Özsan, “Yatırımcılar döviz geliri elde etmek istiyor. Bu noktada ise yurt dışından ev alıp kiraya vermek çok avantajlı oluyor. Miami’de bir evin kira geliri Türkiye’den 2-3 dairenin getirisinden fazla. Bu nedenle Türk yatırımcılar tarafından Miami çok seviliyor. Biten birçok projeden ev almak için sıraya giriliyor. Bu ilginin artmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Her şey online

Özsan, Miami’den ev alma sistemini ise şu şekilde özetledi: “Amerika vizesine gerek yok, pasaportunuzun olması yeterli. Avukatlar kontratları hazırlıyor, e-posta üzerinden yatırımcıya ulaştırıyor. Yatırımcı kontratı online ortamda imzalıyor. Sonrasında ise evin değerinin yüzde 50’sini tapu dairesinin hesabına aktarıyor. Her şey online yapılıyor. Bu işlemler sonunda tapu yatırımcının üzerine yapılıyor. Ortalama 3 günde tüm işlemler bitmiş oluyor.”
 

Songül Toprak Özsan