Bursa Suuçtu Ekoturizm rotası açıldı

İZODER’DEN ‘DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ’ AÇIKLAMASI

ÜSKÜDAR BELEDİYESİ NFT SERGİSİ İLE ÜSKÜDAR’I HALKLA BULUŞTURDU

‘4. Ulusal Kadın Sağlığı Kongresi’ Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Ev Sahipliğinde Başladı

2. İstanbul Dijital Sanat Festivali Başladı

AYVALIK ANADOLU UYGARLIKLARI MÜZESİ AÇILDI

Çevreciler, Dünya Çevre Günü öncesinde doğayı kirleticilerden temizledi

TÜRKİYE İMSAD’DAN ‘DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ’ AÇIKLAMASI

Antalya’nın ihracatı 10 bin ağaçlık orman olacak

MAYMUN ÇİÇEĞİ DÖKÜNTÜSÜ, ALERJİK DÖKÜNTÜ İLE KARIŞIR MI?

1 MİLYON ÇOCUK SİNEMA İLE BULUŞACAK

TDP’DE TEOMAN MUTLU’YA YENİ GÖREV

117.000 TL’ye Ev Sahibi Olmak Mümkün

GEZDİK GÖRDÜK WOMAN TV de BAŞLIYOR.

60. Yıl Sarıgazi Ortaokulu’nda farklı tekniklerden oluşan sergi düzenlendi

HABERLER

 • BIST 100

  2.444%1,60
 • DOLAR

  16,7493% 0,30
 • EURO

  17,4918% -0,20
 • GRAM ALTIN

  973,27% 0,34
 • Ç. ALTIN

  1605,8955% 0,34

Gayrimenkul yatırımcısının yeni gözdesi Miami

Fiyatları 90 binden başlayan ve kira garantisi sunulan konutlar için ne Amerika’ya gitmeye gerek var ne de vizeye.
EMLAK 9.01.2022 12:13:00 2516 0

Yüksek kira getirisi, düşük emlak vergisi gibi avantajlarıyla dünyanın dört bir yanından yatırımcıların yeni gözdesi olan Miami, İstanbul’daki konutların en az 2-3 katı kadar kira geliri nedeniyle Türkiye’den de yoğun ilgi görmeye başladı. Fiyatları 90 binden başlayan ve kira garantisi sunulan konutlar için ne Amerika’ya gitmeye gerek var ne de vizeye.

‘Talep yüzde 40 artacak’

Yurt dışına artan talep hakkında bilgi veren Gayrimenkul Brokeri Songül Toprak Özsan “Amerika’da önümüzdeki yıllarda emlak piyasasının daha da hareketlenmesi bekleniyor. Evi olanlar ve bugün ev alanlar çok karlı çıkacak. Bunu bilen yatırımcılar da rotasını Amerika’ya çevirdi. Son dönemde konut, iş yeri ve ev alımları arttı. Yatırımların iki yıl sonra yüzde 40 artması bekleniyor” dedi.

‘Yüksek kira getirisi sağlıyor’

Amerika’da özellikle Miami’nin tercih edildiğini aktaran Özsan, “Amerika’nın Florida Eyaleti’nin ikinci büyük kenti olan Miami’de garantili ve yüksek kira getirisinin yanı sıra 30 yıla kadar morgate, düşük emlak vergisi gibi avantajlar var. İstikrarlı ve güvenli olmasıyla beraber Miami, Amerika’nın dördüncü büyük okullar bölgesi olarak da dikkat çekiyor. Ayrıca emlak fiyatları da birçok bölgeye göre daha ucuz. 100 bin dolarlık evin yıllık kira getirisi minimum yüzde 10. Bu getiri Amerikan hükümetinin garantisi altında. Yatırımınızın geri dönüş süresi 8-10 yıl. Topraktan satın alındığında dolar bazında en az yüzde 30 değer artışı” diye konuştu.

‘Türkiye’den ilgi büyük’

Miami’ye Türk yatırımcıların da büyük ilgi gösterdiğine dikkat çeken Özsan, “Yatırımcılar döviz geliri elde etmek istiyor. Bu noktada ise yurt dışından ev alıp kiraya vermek çok avantajlı oluyor. Miami’de bir evin kira geliri Türkiye’den 2-3 dairenin getirisinden fazla. Bu nedenle Türk yatırımcılar tarafından Miami çok seviliyor. Biten birçok projeden ev almak için sıraya giriliyor. Bu ilginin artmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Her şey online

Özsan, Miami’den ev alma sistemini ise şu şekilde özetledi: “Amerika vizesine gerek yok, pasaportunuzun olması yeterli. Avukatlar kontratları hazırlıyor, e-posta üzerinden yatırımcıya ulaştırıyor. Yatırımcı kontratı online ortamda imzalıyor. Sonrasında ise evin değerinin yüzde 50’sini tapu dairesinin hesabına aktarıyor. Her şey online yapılıyor. Bu işlemler sonunda tapu yatırımcının üzerine yapılıyor. Ortalama 3 günde tüm işlemler bitmiş oluyor.”
 

Songül Toprak Özsan