ANNE İSTANBULKART UYGULAMASINA 40 BİN BAŞVURU

ANNE İSTANBULKART UYGULAMASINA 40 BİN BAŞVURU
YEREL 18.08.2020 23:44:34 1 0
İBB tarafından hayata geçirilen Anne İstanbulkart uygulamasına 1 ayda 40 bini aşkın başvuru yapıldı. Başvurular, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü`nün (NVİ) sorgulama servisleri üzerinden, online şekilde doğrulanıyor. İBB, sitemden teyit edilemeyen annelerin mağdur olmaması için manuel başvuru alımı gerçekleştiriyor. Manuel işlemler, toplam sayının binde 3`üne denk geliyor.
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu?nun vaatleri arasında bulunan 0 ? 4 yaş aralığında çocuğu olan annelerin toplu ulaşımdan ücretsiz yararlanmasını içeren uygulamaya, 1 ay içerisinde toplam 40 bin 227 başvuru yapıldı. Anne İstanbulkart başvuru işlemlerini gerçekleştirirken herhangi bir belge talep etmeyen İBB, başvuru yapanların uygunluğunu, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü`nün (NVİ) sorgulama servisleri üzerinden, online şekilde doğruluyor.
MANUEL İŞLEMLER TOPLAM BAŞVURUNUN BİNDE 3`ÜNE DENK
İstanbul`da ikamet eden ve 4 yaş altı çocuğu olan annelere, başka hiç bir şarta bakılmaksızın, Anne İstanbulkart vermeyi hedefleyen İBB, boşanmış anneler içinNVİ`den bu doğrulamayı yapamıyor. İBB, bu durumdaki annelerin mağdur edilmemesi için başvuru esnasında aşağıdaki evrakları alarak, işlemi manuel olarak gerçekleştiriyor.
-Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, kendi ve çocuğunun nüfus cüzdanı, 2 fotoğraf
-İkametgah bilgisi de eğer gözükmüyorsa İstanbul?da ikametgah ettiğini teyit için ikametgah belgesi
Bu şekilde manuel basılan anne kart sayısı, toplam başvuru sayısının binde 3`üne denk geliyor. İBB, söz konusu sürecin iyileştirilmesi için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüile birlikte çalışmalarına da devam ediyor.