YAYLA ÇORBAMIZ DÜNYA LİSTELERİNDE YERİNİ ALDI; MEDYA İSE MERCİMEK ÇORBASINI KONUŞTU

Rahmi M. Koç Müzesi’nde sömestir atölyeleri

GEBKİM ve GTÜ İşbirliği protokolü imzaladı

İnsanlı ya da insansız uzaya yapılan yolculuklar sıklaşacak

Yarı yıl tatilinde uzaya yolculuk keyfi

Kartal Belediyesi Kreşlerinde Karne Heyecanı Yaşandı

Sancaktepe’de öğrenciler karnelerini aldı

Kartal Belediyesi’nden Aile Sağlığı Merkezi’ne taziye ziyareti

Sancaktepe'de Doğal Buz Pisti sömestr tatilinde kapılarını açtı

ÇEKMEKÖY'DE MESLEĞİM OKULUM PROJESİ İÇİN İMZALAR ATILDI

ÇEKMEKÖY'DE AİLELER TAPULARINA KAVUŞUYOR

EGE’NİN İNCİSİ BALIKESİR’DE İSTANBUL MEDYA RÜZGARI

Sancaktepe Milli Eğitim Müdürü Hale Bağce Özbaş, sağlıklı ve huzurlu tatiller diledi

Levent Yazıcı 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı birinci döneminin sona ermesi nedeniyle bir mesaj yayımladı

KARAKÖY TÜNELİ 147 YAŞINDA

HABERLER

 • BIST 100

  1.912%0,09
 • DOLAR

  13,4975% -0,07
 • EURO

  15,2712% -0,20
 • GRAM ALTIN

  799,30% -0,15
 • Ç. ALTIN

  1318,845% -0,15

Alp Er Tunga’nın destansı hikâyesi İnkilâp Kitabevi etiketiyle raflarda

Prof. Dr. Necati Demir’in kaleminden Türk tarihinin ilk büyük hakanı Alp Er Tunga’nın destansı hikâyesi İnkilâp Kitabevi etiketiyle raflarda.
KÜLTÜR SANAT 24.12.2021 07:17:00 478 0

Dünya kütüphaneleri ve yazılı eserleri taramış, ayrıca alan araştırmaları yapmış olan Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necati Demir, ortaya derli toplu bir Alp Er Tunga portresi çıkardı. Prof. Dr. Necati Demir’in kaleminden çıkan Turan Hakanı Alp Er Tunga, İnkılâp Kitabevi etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Prof. Dr. Necati Demir’in Alp Er Tunga’nın hikâyesini anlattığı kitap, destanlarda, efsanelerde ve eski yazılı kaynaklarda kahramanlık hikâyeleri anlatılan Alp Er Tunga’nın Turan hayalini somutlaştırması ve Türkleri tek bayrak altında toplayan ilk büyük komutan olması gibi konulara değiniyor. Türkleri tek bayrak altında toplayan Tunga’nın, Türk tarihindeki büyük komutan ve devlet adamları içerisinde hakkında en az bilgi bulunan ve en az araştırma yapılan isim olmasından yola çıkılarak kaleme alınan bu kitap okuyucuları bir tarih serüvenine çıkarıyor.  MÖ 7. yüzyılda yaşadığı düşünülen Alp Er Tunga’nın ya da bilinen diğer adıyla Efrasiyap’ı araştıran ve kaleme alan Prof. Dr. Necati Demir, Alper Er Tunga’nın dünyaca bilinen bir diğer ismi Efrasiyap’ın yaygınlaşmasının esas kaynağı olan İranlı yazar Firdevsî ve onun meşhur eseri Şehname gibi eserleri ele alıyor. 

Firdevsî’nin kitabında Alp Er Tunga’yı Ari (Hint-İran) Savaş Tanrısı Frangrasyan’a benzetmesi onun adı ile anması ve bu isim Alp Er Tunga ile özdeşleşmesi üzerine Necati Demir, bu tespiti hem Şehname hem de farklı kaynaklardan yararlanarak yaparak bu durumun oluşturduğu “zemin kayması”nı ortaya koyuyor. Kimi kaynaklarda Alp Er Tunga’nın Budizm inancına sahip olduğunu ve bu dini yaymaya gayret ettiğini iddia edilse de Turan Hakanı Alp Er Tunga kitabında Prof. Dr. Necati Demir, bir “anakronizm” örneği olan bu iddiayı da çürütüyor.